Ambalaj Dizaynı

turuncu

Ambalaj Tasarımında ki Kriterler

Ambalaj, ürünlerin, tüketiciye ulaştırılması aşamasında, taşınması, korunması, saklanması ve satışa sunulması için kullanılan herhangi bir malzemeden yapılmış ürünlerdir.

Grafik Tasarım Alanlarından biri olan ambalaj tasarımı ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum .

Ambalaj tasarımında nelere Dikkat edilmesi gerekir?

3 temel kriter vardır:

1.Ambalajın kullanıcı ile olan ilişkisi, marka kimliği, ürünün grafik anlatımı,

2.Ambalajın uygun malzeme ve üretim tekniği ile yapılandırılması,

3.Ambalajın çevre faktörü ile olan ilişkisi ve kanunlar.

Ambalajda kullanılacak baskı tekniği de ürünün grafik anlatımı kadar önemlidir.Baskı teknikleri hakkında bilgisi olmayan bir tasarımcı sonuca vardığında sorunlarla karşılaşabilir. Size önerim ilk iş olarak baskı tekniklerini öğrenmeniz ve sonrasında grafik kısmına geçmeniz. Kolay gelsin.

Baskı Teknikleri

• Yüksek Baskı (Tipo Baskı-Flekso Baskı): Makarna, tuz, bakliyat, dondurulmuş gıda gibi pek çok esnek gıda ambalaji bu tekniği kullanır.  Spot renkler ile hazırlanmış grafiklerde güzel sonuç alınır.

• Düz Baskı (Ofset Baskı): Kağıt-karton ofset baskı sisteminde, CMYK renkler  kullanır.

• IML Baskı: Malzeme üzerine ofset sisteminde basılan etiketler plastik kaplarla bütünleşir. Yoğurt, fındık ezmesi, tereyağ, peynir  gibi pek çok gıda maddesi bu sistemi kullanır.

• Çukur Baskı (Tifdruk Baskı): Çelik, üzerine bakır kaplı klişelere dönüşmüştür. Baskı tekniği ise çukurdur. Böylece kaliteli baskılar elde edilir. Bisküvi , çikolata, cips, kuru yemiş ve toz gıdalar bu sistem kullanır.

• Dijital Baskı: Malzemesi değişkendir yani  cam, plastik, metal ve ahşap gibi çeşitli yüzeylere uygulanan baskı türüdür.

Bir Cevap Yazın