Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır ?

ambalajtasarımı (6)

Ambalaj Tasarımı Örneği

Kriterlerimize göre bir parfüm firması için ambalaj hazırlayarak anlatımımıza devam edelim.

Kriter1: Ambalajın dikkat çekici olması gerekir, tüketicide soru işareti bırakır.Merak uyandırarak ambalaja yönelmesi sağlanır. Ürünün grafik anlatımı güçlü ve kaliteli olmalıdır.Parfüm ambalajlarının yüzeyinde genelde kalıcı ve çekicilikle ilgili grafikler bulunur.

Kriter2: Ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gereken diğer faktör, malzeme ve üretim teknikleridir.Ambalaj sisteminde dört ana grup malzeme mevcuttur: Kağıt-karton, esnek malzemeler, plastikler, camlar ve metaller. Malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ise üretim tekniği, ambalaj fonksiyon ilişkisi, ürünün yaşam ömrünün arttırılması gibi faktörler.

Parfüm ambalajı için en sağlıklı sonucu kağıt-karton malzemelerden alabileceğimizi düşünüyorum. Böylece çevreye olan etkisini minimize etmiş oluruz. Üretim tekniğine uygun önce teknik olarak çizilmeli ve sonrasında grafik bölümünde 300bpi veya üzeri istenilen baskı tekniğine uygun tasarlanmalıdır.

Kriter3: ambalaj yüzeyinde bulunması gerek açıklayıcı yazı ve piktogramlar bulunmalıdır.

Piktografi (Piktogram); temsili ve grafiksel çizimler şeklinde kullanılan bir anlatım biçimidir.

Piktogramlar hakkında ayrıntılı bilgi için: Piktogram nedir?

Piktogramlarımız da hazırsa artık işimizin yarısı bitmiş demektir.Öncelikle renksiz bir maket hazırlayarak ölçülerimizde bir sorun veya yanlış olup olmadığına bakarız.Ardından da renklisini bastırırız.Ben kapak kısmına minik mıknatıslar yerleştirerek kolay kapanmasını ve kullanışlı olmasını sağladım. Diğer bir bakımdan ise parfümün çekiciliğini kapaklarındaki grafik tasarımla tüketiciye yansıtmaya çalıştım.

Umarım yazılarıma eklediğim resimlerle açıklayıcı olmuşumdur. Eğer isterseniz: Vektörel çizimlerimden daha detaylı inceleyebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın