Art Deco Akımı ve En Görkemli Eserler

Empire State Building - New York'da bir gökdelen

Deco Sanat Akımı ve Eserler

Art deco Fransa menşeli sanat akımı. 1920′lerden sonra özellikle mimaride görülmüştür. Adını 1925 senesinde yapılan Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes (Uluslararası Modern Dekoratif ve Sınai Sanatlar) sergisinden almıştır.

Art deco’nun ilk büyük örneğinin Eliel Saarinen’in mimarlığında Helsinki Garı olduğu öne sürülür.

Art deco’nun mimaride ki en bilinen ve en görkemli eserleri:

Ankara Tren Garı,Türkiye’de mimarlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Şekip Akalın’ın mimarlığında 1934-1935 yılları arasında projelendirmesi tamamlanır. Ankara Tren Garı 30 Ekim 1937 yılında hazır hale getirilir.

Chrysler Binası, 319 metre yüksekliğe sahiptir. Eklenen anteni ile inşaatı 28 Mayıs 1930 tarihinde tamamlandı. Art Deco mimarlık alanındaki klasikleşmiş örneklerden birisi olarak gösterilen Chrysler Binası, birçok çağdaş mimar tarafından New York’taki en güzel binalardan birisi olarak nitelendirilir.

Empire State Building, New York’da bir gökdelen. 1 Mayıs 1931 tarihinde, o güne kadar Dünya’nın en yüksek binası olan Chrysler Building’in bu unvanını elinden almıştır. Yapımı 1932 yılında bitmiştir. ABD’nin en yüksek ikinci binası olan Empire State Building, Dünya’da da tek başına yükselen en yüksek üçüncü yapıdır. Kışın, bazı günler, alt katlarının hizasında yağmur yağarken en üst katına kar yağdığı görülmüştür.

Bir Cevap Yazın