AutoCAD

dizaynar.com-autocad (5)

Teknik Çizim ve Tasarım Programı - Autocad

Amerika Birleşik Devletleri merkezli AutoDesk şirketinin 1980′lerin başından beri geliştirdiği bir Computer Aided Design (CAD = Bilgisayar desktekli tasarım) yazılımıdır.

DOS ve Windows tabanında çalışır. Workstation sürümü de bulunur. DWG ve DXF formatlarını işler. 3D ve 2D tasarımın yanısıra, VisualLisp ve VisiualBasic programlama dillerini de destekler. Çeşitli branş çözümleri için ek modülleri vardır. Makine ve otomasyon tasarımı için Mechanical Desktop ile mimari tasarım için Architect Desktop modülleri gibi çeşitli ürünleri vardır. GIS, mekanik – makina, inşaat – mimarlık ve eğlence – animasyon tasarım ürünleri de vardır.

Dünya üzerinde en çok kullanılmakta olan bilgisayar destekli tasarım programlarının başında gelmektedir. Son olarak 2014 sürümü çıkmıştır. 2007 sürümünü ile birlikte gelen en büyük özelliği render motoru ve her sürümde geliştirilen menu-material düzeni bulunmaktadır.

Güçlü modelleme motoru sayesinde genel verimliliği en üst düzeye çıkaran AutoCAD 2014, özellikle mimarların, mühendislerin, tasarımcıların ve sanatçıların bir numaralı tercihleri arasındadır.
3 Boyutlu tasarım konseptlerini kullanıcılara sunan program, serbest form çizim araçları ve diğer gelişmiş yetenekleri sayesinde farklı yüzeyleri ve nesneleri bilgisayar ortamında çizebilir ve özelleştirebilirsiniz. Ayrıca içerisinde yer alan Autodesk Invertor Fusion sayesinde farklı kaynaklar üzerinde çalışılmış 3 boyutlu modellemeleri içeri aktararak kolayca düzenleyebilirsiniz.

Başta bazı mühendisler, Mimarlar, Teknik Ressamlar ve Teknikerler tarafından kullanılan bir bilgisayar destekli teknik çizim ve tasarım yazılımıdır. Gelişmiş özellikleri sayesinde kağıt ve kalemle yapabileceğiniz her türlü çizimin bilgisayar ortamında da hazırlanabilmesine olanak sağlayan profesyonel bir grafik ve tasarım programıdır.
Parametrik dizayn özelliği sayesinde tasarım sürelerini önemli ölçüde azaltan AutoCAD, tasarımlarınızla nesneler arasındaki ilişkileri tanımlayarak, bir değişiklik olması durumunda otomatik olarak gerekli güncellemeleri yapmaktadır. Programın diğer bir özelliği olan otomatik dökümantasyon oluşturucusu mühendislik projeleri için oldukça pratiktir.

dizaynar.com-autocad (7)

Bir Cevap Yazın