Biomorfizm Akımı

Biomorfizm Sanat Akımı

Biomorfizm – Sanat Akımı

Doğanın ve insan vücudunun biçimlerine olan yakınlığıyla, ilk defa 20. yüzyılın başında ortaya çıkmıştır ve daha sonra bir kısım art nouveau tasarımcısı tarafından benimsenmiştir.

Art deco ve modernizmin yoğun olarak kullanıldığı 1920 ve 1930’larda Biomorfik tasarımın modası geri kalmaya başlamıştır; fakat stil 1940’larda yeniden canlanmıştır.

Mimariden bazı örnekler:

ilk başkanı mimar Eero Saarinen‘in yönetimi altında, cranbrook sanat akademisi bu dönemde biomorfizmin önemli bir merkezi olmuştur ve aynı zamanda İtalyan tasarımcı Carlo Mollino‘nun biomorfik ürün tasarımları da biomorfizmi zirveye çıkarmıştır.

Doğal biçimlerin kullanması ve sadece tasarımsal amaçlar için uygulanmasıyla biomorfik estetik, “makinanın yerini ilkel imgeden sağlayıcıya çekti” şeklinde yorumlanmıştır.

Zoomorfizm ve neoorganikizm olarak da bilinmektedir.

Daha sonra yeni makine teknolojileri ve plastik gibi malzemeler biomorfizmin biçimsel şekillerinin gelişmesine yardımcı olmuştur.

Kısaca, biomorfizm üretim ve imalat teknikleri bakımından, makine estetiğinin vazgeçilmez bir parçası olarak görülmüştür.

Bir Cevap Yazın