Hakkımda

Hayata Başlangıç …

26 Kasım 1989 sabah saatleri, İstanbul’da gözlerimi açtım.
Annemin anlattığına göre çok duygusal ve uysal bir bebekmişim.

Küçük odaları olan, şirin bahçeli bir evde büyüdüm. O zamanlar gözüme kocaman ve ihtişamlı görünen bahçe şimdilerde bakınca dar bir patikası olan çiçeklerle zenginleştirilmiş 400 m² den oluşmakta.
1989 yılı ailemin geçirdiği en zor günlerdi aslında. Osmanlı zamanında sıkışıp kalan ve o güne kadar Bulgaristan ’ın küçük bir köyünde yaşamış olan ailem, zorunlu göçe tabi tutularak İstanbul ’a yerleşmişler.

Hayata Atılış…
Pendik  Atatürk İ.Ö.O’lunda eğitim hayatıma başladım. Renkli kalemlerimi artık elime almıştım. Okuma yazma öğrenmemi bekleyen ailem, resim defterleri ve boya kalemleriyle oynayan, meraklı bir kız  çocuğu bulmuşlardı… Yazmayı öğrenmiş fakat resim merakı yüzünden okuması yetersiz kalmıştı.

Eğitim hayatıma Pendik Lisesi’nde devam ettim. Yeni okulumda küçük bir resim atölyemiz vardı. Artık hayal gücümü kağıtlara daha kolay aktarabiliyordum. Kalemi elime aldığımda saatlerce resim yapmak, çizgileri kağıtta yaşatmak, gerçeğe en yakın olanını keşfetmek istiyordum. Arkadaşlarımın ödevlerini de yapar olmuştum. Taki okul panosunda bulunan bütün resimlerin bana ait olduğu fark edilene kadar …

2007 yılında Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesinde beş yıllık eğitimime başladım. İlk seneyi zoraki bitirmiş olsam da okulumdan memnundum.

2008 yılımda Yabancı Dil Fakültesi’nden Burgarca Dili Sertifikamı aldım.

2009 yılında beni ben yapan Makine Fakültesi Tasarım Mühendisliği Bölümüne başladım.

2010 yılında, tasarladığım projem okulun düzenlediği Aydınlatma Sistemleri Sergisi‘ne katılmaya hak kazandı.

2011 yılında arkadaşımla tasarladığımız heykel modelimiz Modern Heykel Tasarımları arasında Birincilik Ödülü aldı.

2011/2012 Eğitim Öğretim Yılında 4.96/5  ortalamayı tutturarak ”Euro Bursları” öğrenci burs ve ödülleri tarafından tam burs almaya hak kazandım.

Üniversite hayatımın son yılında Erasmus Staj Hareketliliği Faaliyeti ile üç aylık stajımı bitirdim ve başarı bursu aldım.

2012 yılı ve ben artık mezundum. Mutluluğun tam tersiydi hissettiklerim, ayrılmak istemiyordum beş yılımı harcadığım bu okuldan…
Belki de yarım kalmıştım, belki de öğrenmem gereken daha çok şey vardı…

Öğrenmek ve başarmak artık benim yaşam tarzım olmuştu.
Devam etmeliydim, tasarlamak, modellemek, olmayanı icat etmek, var olanı kullanışlı hale getirmek, görseli harika kılmak…

2013 Şubat ayında Varna Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Dizayn Bölümü Yüksek Lisans Programı’na kabul edildim.

26 Ekim 2013 tarihinde İstanbul ’da düzenlenen ‘’II. Makine ve Aksamları İmalat Teknolojileri Ar-Ge Proje Pazarı” na başvurdum ve öğrenci kategorisinde, “Engellileri İş Hayatına Katma Amaçlı Hibrit Binilebilir Sokak Temizleme Robotu”    projem ile Birincilik Ödülü aldım.

Yaşadığım bu hayat hikayesinde tasarlamanın ve üretmenin verdiği mutluluk bir yana aldığım bu ödül hayatımın en güzel anlarından biriydi…

2012/2013 Eğitim Öğretim Yılında 4.67/5  ortalamayı tutturarak ”Euro Bursları” öğrenci burs ve ödülleri tarafından özel burs almaya hak kazandım.

2013/2014 Eğitim Öğretim Yılında 4.78/5  ortalamayı tutturarak ”Euro Bursları” öğrenci burs ve ödülleri tarafından tam burs almaya hak kazandım.

2014 Yüksek Lisans Programı bitirme tezim  5.00/5  ortalama ile Makine Fakültesinden mezun oldum.

2012/2014 Yüksek Lisans Programı Varna Teknik Üniversitesi  Tasarım Bölümü 4.89/5  ortalamayı tutturarak  Makine Fakültesi  İkincisi oldum.

En güzel yıllarımı geçirdiğim eğitim hayatım bitmiş görünüyor…

Çalışma  Hayatı…

2012 Stajımı tamamladığım ”Semsis Dizayn   LTD.ŞTİ.”  bünyesinde AR-GE departmanında  3d Modelleme Uzmanı olarak 3 yıl çalıştım.

2015 Temmuz ayından itibaren ”Fluidmaster  Türkiye (Key Teknik Yapı Malzemeleri A.Ş)” bünyesinde AR-GE departmanında Tasarım Uzmanı olarak  2 yıl çalıştım.

2017  Ağustos ayından itibaren ”Haliç Kongre Merkezi grup şirketlerinden biri olan Pia Stage Technologies A.Ş” bünyesinde Endüstriyel Tasarım Uzmanı olarak, 2018 Mart ayında terfi alarak AR-GE Yöneticisi  olarak 2 yıl çalıştım.

2019 Ekim ayı itibari ile  de ”Haliç Kongre Merkezi” bünyesinde tekrar terfi alarak Planlama ve Kontrol Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktayım.

Okumaya değer kıldığınız için teşekkür ederim.

Hacer Berber Tekir