Hugo Alvar Henrik Aalto(3 Şubat 1898 — 11 Mayıs 1976)

dizaynar-AlvarAalto

 Finlandiyalı mimar. 20. yüzyılın en önemli mimarları arasında yer alan Aalto

 mimarlık, mobilya, tekstil ve cam işleri alanlarında  bir çok eseri vardır.

Aalto’nun erken dönem kariyeri, 20. yüzyılın ilk yarısında Finlandiya’daki ekonomik gelişim ve sanayileşme ile birlikte yol almakta olup  müşterilerinin pek çoğu sanayiciydi.

1920′lerden 70′lere kadar süren kariyeri boyunca yapıtları sırasıyla İskandinav Klasisizmi,1930′larda daha rasyonel Uluslararası Üslup Modernizmi,1940′larla beraber daha organik modernist anlayışının etkileriyle tasarlandı.

Yine de kariyeri boyunca en belirgin özelliği Gesamtkunstwerk, bir bütün sanat olarak taşıdığı kaygıdır; öyle ki – ilk eşi Aino Aalto ile beraber – sadece binayı değil, onun iç yüzeylerinden mobilyalarına, lambalarına, cam işlerine kadar pek çok bileşeniyle müdahale etti.

Kendisi tarafından tasarlanan Alvar Aalto Müzesi, onun memleketi olarak kabul edilen Jyväskylä’dadır.

Hugo Alvar Henrik Aalto Kuortane, Finlandiya’da dünyaya geldi. Babası Johan Henrik Aalto Fince konuşan bir haritacı, annesi Selly (Selma) Matilda (kızlık soyadı Hackstedt) İsveççe konuşan postane müdiresiydi.

Aalto 5 yaşındayken ailesi Alajärvi’ye, sonra da Orta Finlandiya’daki Jyväskylä’ya taşındı. Burada Jyväskylä Lisesi’nde okudu ve temel eğitimini 1916′da tamamladı. Bu yıldan sonra Helsinki Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık okumaya başladı. Çalışmaları, uğruna savaştığı Fin İç Savaşı yüzünden aksadı. Sonrasında eğitimine devam etti ve 1921′de mezun oldu.

Mezuniyet sonrası Alvar, Avrupa’yı dolaştıktan sonra 1923′te tekrar Jyväskylä’ya döndü ve ilk mimarlık bürosunu açtı. Jyväskylä onun mimarlığıyla, herhangi bir şehirden daha fazla Aalto yapısı içermesiyle göze çarpan bir kent haline döndü. 1925′te, mimar Aino Marsio ile evlendi. Balayında gittikleri İtalya’dan sonra Akdeniz kültürüyle kurduğu entelektüel bağ hayatı boyunca ona damgasını vurdu. Aalto’lar bürolarını 1927′de Turku’ya taşıdı ve mimar Erik Bryggman ile iş birliğine gitti. Büro daha sonra 1933′de Helsinki’ye taşındı.

Aalto’lar, kendileri için Munkkiniemi, Helsinki’de ev-büro karışımı yapı tasarlayıp inşa ettiler (1935–36), ancak daha sonra özel yapım büroları aynı mahallede inşa edildi (1954–56) – bu son yapı günümüzde Alvar Aalto Akademisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Aino ve Alvar Aalto iki çocuk yaptılar: bir kız (Johanna “Hanni” Alanen, kızlık soyadı Aalto, 1925) ve bir oğlan (Hamilkar Aalto, 1928). 1926′de genç Aalto’lar Alajärvi’de Villa Flora adında bir yaz kulübesi tasarlayıp inşa ettiler. Aino Aalto kanser yüzünden 1949′de öldü. 1952′de Aalto, daha önceden kendi bürosunda asistan olarak çalışan mimar Elissa Mäkiniemi (1994′de öldü) ile evlendi. 1952′de Aalto kendisi ve karısı için Muuratsalo, Orta Finlandiya’da bir başka yaz kulübesini – o zamanki adıyla Deneysel Ev – tasarlayıp inşa etti. Alvar Aalto 11 Mayıs 1976′da Helsinki’de öldü.

dizaynar-alvar-aalto-müze

Müzenin içini 3boyutlu gezip görmek isterseniz hemen tıklayın

Bir Cevap Yazın