Render ne demek?

dizaynar2

İngilizce bir kelime olan “render” Türkçe’de;

Fiil olarak kullanıldığında; “sunmak, açıklamak, çevirmek, çevirisini yapmak, yorumlamak, dönüştürmek” anlamına gelmektedir.

Rendering ne demek? İngilizce bir kelime olan “rendering” Türkçe’de; İsim olarak kullanıldığında; “verme, iade, ödeme, sahneleme, çeviri, tercüme, yorumlama, dönüştürme ” anlamına gelmektedir.

Kelime anlamından ziyade sürekli kullanacağımız bu terimin açıklamasını yapacak olursak:
Render: bilgisayar ortamında çizilmiş olan bir cismin istenilen materialla çepe çevre sarılarak (soilidworks, 3d max, 4d cinema vb.) programlar ile pixel pixel işlenerek, gerçeğe benzer görüntüsünün alınmasıdır.

Vazonun materiyal atanmış ve atanmamış görünümü.

Vazonun materiyal atanmış ve atanmamış görünümü.

Örnek verecek olursak, bilgisayar ortamında çizmiş olduğumuz bir vazoya cam materialı vererek ekrandan aldığımız görüntüye rendering denir ve yaptığımız bu işleme de render diyebiliriz.

Sadece material kaplama ile gerçeğe benzer resim görüntüsü oluşturmak mümkün mü? Render alırken diğer önemli bir olay ise ışıklandırma ve sahnedir. Işık ve sahne ayarları kesinlikle yapılması gereklidir. Gerçekçilik için sahneyi de iyi ayarlamak gerekir.
Bu işlemi gerçekleştiren çeşitli bilgisayar yazılımlarına da İngilizcede renderer denir.

dizaynar3
Dilimize ingilizceden gelen bu kelimeye nerelerde rastlarız?
Render işlemi: ürün modelleme, mimarlık, sinema, tv reklamları, bilgisayar oyunları ve simulatörler gibi akla gelebilecek bir çok tasarım sektöründe kullanılır. Ülkemizde gittikçe yaygınlaşan bu terim, tasarıma verilen önem ve ilginin gün gençtikçe artığının bir kanıtıdır.
Render işlemi sırasında bilgisayarınızın işlemcisi oldukça yorulur, eğer güçlü bir işlemciye sahipseniz kısa sürede render işlemi biter. Peki ya yoksa ne olur? Saatlerce beklemenize yol açar. Rendering üzerinde gözle fark edemeyeceğiniz ufak hatalar veya renk bozuklukları oluşur. Bilgisayarınız bu yorucu işlemi kaldırmaya da bilir.
Benim önerim: render işlemini sıkça kullanıyorsanız işlemcisi güçlü bilgisayarlar tercih etmelisiniz. En mükemmel olanı render almak için özel olarak üretilmiş ürünlerdir.

Güzel bir render alabilmek için sadece bilgisayar üzerinde çizilmiş cisim yeterli olmaz, render için arka plan yani ortam hazırlamakta gerekir ve ortamı aydınlatmak için ışık sistemini de kurmak bir o kadar önemlidir. 4D Cinema programında render almadan önce ortam hazırlamak için ayrıntılı bilgi: 4D Cinema Render Özellikleri

Bir Cevap Yazın