Renk Körlüğü

renk körlüğü

Renk Körlüğü Hastalığının Sebebi?

Pigment molekülleri insan gözünde var olarak, insanların çok çeşitli göz renklerine sahip olmasını sağlar. Diğer bir açıdan bakıcak olursak bu pigmentler çevremizdeki canlı veya cansızların renklerini de fart etmemizi sağlar.

Canlıların gerek gözlerinde gerekse de derilerinde bulunan pigmentler sürekli olarak canlı vücut hücreleri ile bir iletişim içindedir.

Saçların renginin kaynağı olan Melanin ismindeki pigmentler çoğu insan görmesi imkansız olduğu için bilmese de, beyin zarında dahi bulunmaktadır.

Gözdeki retina tabakasında bulunan pigmentlerin amacı gözün renklenmesinden ziyade, görme işlevinin renkli bir şekilde sağlanmasıdır.

Zira herhangi bir canlının gözündeki bazı renk moleküllerinin yani pigmentlerin bulunmaması ya da olması gerekenden kritik seviyede daha az olması, “renk körlüğü” olarak bilinen rahatsızlığa neden olmaktadır. Renk körlüğü hastalığını tespit edebilmek için kullanılan en yaygın yol;  değişik renklerle yazılmış farklı  sayıları kişinin okuyabilme oranına göre test edilir ve hangi rengi fark edemediği belirlenerek sınıflandırılır.

Bir başka değişle görme merkezinde bulunması gereken oranda pigment bulunmayan canlılar, çevresindeki canlı veya cansız varlıkların renklerindeki bazı tonları ayırt edememektedir.

İnsan gözünün Retina bölümünde yer alan pigmentler kendilerine gelen ışığın dalga boyunu, beyne iletilen elektrik sinyallerine çevirmektedir.

Işığın dalga boyunun elektrik sinyallerine dönüştürülmesi sayesinde algılar. Bu da beynin elektrik sinyallerine göre çevreyi algılaması manasına gelir. Beyin için dünya denen şey, sonsuz elektrik sinyalleridir.

Pigmentler hakkında ayrıntılı bilgi için:  Pigmentler hakkında ayrıntılı bilgi için:

Bir Cevap Yazın