Renklerin Oluşumu

Ana ve Ara Renk Pigmentleri

Ana ve Ara Renk Pigmentleri

Rengi oluşturan iki önemli unsur vardır: Işık ve pigment (Boya maddesi).
Üç ana renk pigmenti vardır:
• Kırmızı,
• Sarı,
• Mavi.

Ana renkleri kendi aralarında ikişerli gruplar halinde ve eşit oranlarda karıştırdığımızda ise ara renkleri elde ederiz.
Ara renkler ise;
• Kırmızı + mavi =mor ,
• Mavi + sarı = yeşil
• Kırmızı + sarı = turuncu.

Ana ve ara renkler bir arada standart renk dizilerini oluştururlar. Standart renkler birbirleriyle tekrar karıştırıldığında ise; kahverenginin de içinde bulunduğu birçok değişik renk türü ortaya çıkar.

Renk diski; altı standart renkle (sarı, yeşil, mavi, mor, kırmızı, turuncu), bu altı rengin arasında yer alan diğer altı renkten meydana gelir. Disk üzerinde yan yana gelen renkler birbirleriyle armoni oluşturan renklerdir. Kırmızı ile yeşil, sarı ile mor ve turuncu ile mavi gibi karşılıklı duran renkler ise birbirlerini tamamlayan renklerdir (complementary colors). Tamamlayıcı renkler aynı zamanda birbirlerine kontrast oluştururlar ve  aynı oranda karıştırılırsa nötr gri ortaya çıkar.

Tasarımcılar gerek armonik, gerekse tamamlayıcı renkleri aynı çalışmada sık sık bir arada kullanırlar. Ama bütün bu çalışmalarda mutlaka ya armonik ya da tamamlayıcı renkler birinci rolü üstlenirler. Ya da aynı ilişki sıcak ve soğuk renkler arasında kurulabilir.

Tamamlayıcı renklerden sarı ve mor rengi kullanarak üniversite yıllarımda yaptığım kolaj geldi aklıma. Sizler için aradım-taradım ve fotoğraflarını buldum. Kullandığım kaynak  fotoğraflarınıda paylaşacağım sizlerle.  Tamamlayıcı renklerle yapmanız gereken bir projeniz varsa, umarım yarımcı olabilmişimdir.

Bir Cevap Yazın