SolidWorks Temel Kavramlar

dizaynar-tekerlek

Temel Kavramlar (Basic Concepts)

SolidWorks ile hazırlanan modelleme parçalardan,montajlardan ve resimlerden oluşan bir bütündür. Bir modeli oluşturmak için önce bir taslak oluşturulur daha sonra oluşturulan taslağa istenilen özellikler eklenebilir.

Tasarımı geliştirirken; tasarım üzerinde istenildiği zaman, istenilen değişiklikleri yapmak veya yeniden sıralamakta mümkündür. Modelleme üzerinde yapılan değişiklikler, otomatik olarak diğer görüntülerde de değişmektedir. Böylece parçalar, montajlar ve resimler birlikte bir sistem içerisinde çalışırlar.
SolidWorks ihtiyaca uygun olarak, istenilen özellikleri kullanışlı şekilde güncelleştirme olanağı sağlar.

İstenilen seçenekleri aktif hale getirmek için menü çubuğundan Tools, oradan da Options seçilir. Aktif hale getirilecek olan özelliklerden bazıları:
Sayfa seçenek ismi, sayfa üzerinde erişilebilir seçenekler.

Color (Renk): Renkler; çizgiler , yüzler , özellikler , resimler ve görüş alanı sınırlarına erişilebilmektedir.

Cross hatch örneği , boyutu ve açısına erişilebilmektedir.

Detailing (detaylandırma): Standart ölçülendirme, toleranslar, ok seçenekleri, detay çizgisi, yüzey işleme işaretlerin ve resmi detaylandırmaya erişilebilmektedir.

Drawings (Resimler): Resmin gerçek boyutlarındaki görünümüne, detayına ve diğer standart çizimlere erişebilmektedir.

Export (ihracat): IGES, STL, DXF,DWG, ACIS ve TIFF uzantısında dosyalarda kaydedilerek diğer CAD sistemlerine aktarılabilmektedir.

Grid / Units (Enlem boylam kafesi): Grid; ekranın dikey ve yatay çizgilerle kafes görünümü sağlar. Izgara görüntüsündeki aralıklar inç, milimetre ve santimetre birimleri şeklinde döşenmektedir.

İmport (İthalat): IGES dosyalarını diğer CAD programlarından aktararak üzerinde değişiklik yapabilme imkanı sağlar.

Line Font (çizgi çeşidi): Seçilen kenar çizgileri için, kenar çizgilerinin büyüklüğü ve stilinin oluşturulmasını sağlar.

Performance (performans): Katıyı gölgelendirme, tel çerçeve ve saydam görüntü elde ederek kaliteli görüntüler sunar.

Reference Geometry (Referans Geometri): Referans Geometri parça, montaj ve resimler için boyuları bir çok koordinatta bir çok referans geometri olanakları sağlar.

SolidWorks yapılmış olan tüm çizimleri AutoRecover seçeneğini otomatik olarak aktif parça, montaj ve resim dokümanları ile ilgili bilgileri kaydeder. Eğer sistem kazası olursa bilgiler kaybolmaz. Bu seçeneği aktif hale getirmek için;  Tools, Options’ dan General seçilir.

Bir spesifik, aktif diyalog kutusuyla alakalı yardım sağlamak için, diyalog kutusundaki help butonona veya “F1” tuşuna basılarak yardım alınabilir.

Bir Cevap Yazın