Üç Boyutlu Çizimlerin Aktarımı

dizaynar

Üç boyutlu çizimlerin bir programdan diğer bir programa aktarımı…

Kimi zaman daha pratik olduğu için, kimi zaman daha iyi bildiğimiz için, bir programda çizimleri yapar, modelleme bitince de kaliteli render alabilmek için başka bir program kullanırız. Daha geniş açıdan bakarsak, animasyon yapmak için de bir çok program eklenebilir listemize. Kaliteli sonuçlar almak istedikçe listemiz uzayıp gider ve bence de en mantıklısı budur.

Tek bir program kullanarak harikalar yaratmaya çalışmak, az malzemeler ile lezzetli yemek yapmaya çalışmak demektir. Bütün programları aşağı yukarı ne işe yaradığı hakkında fikrimiz olmalıdır, böylece zorlandığımız anda diğer bir programa geçebilir ve daha mükemmel sonuçlar alabiliriz.

Peki bu geçişi nasıl sağlarız? Yaptığımız çizimleri hangi formatta kaydetmeliyiz? Ölçüleri direk olarak alabileceğimiz en basit program hangisidir? Bu konuda en çok sorulan sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalışacağım. Umarım yardımcı olabilirim.

Öncelikle 3d çizimlerden bahsetmek istiyorum.

dizaynar

Genelde Solidworks kullanırım, belki de ilk öğrendiğim program olduğu içindir, bilmiyorum, bana daha pratik ve kolay geliyor. Çizimin bitiminde istediğim ölçekte, teknik çizimlerimi Drawing(*.drw) formatında alabiliyorum. Çizimlerimi kolayca ölçülendirebiliyorum.

Daha sonra CorelDRAW üzerinde kendi hazırladığım teknik çizim tabloma yerleştiriyorum. Print açısından kaliteli bir görüntü elde etmemi sağlıyor. İstediğim çizgileri, istediğim özelliklere göre değiştirebiliyorum. Örneğin: kalınlık-incelik, renk, kesintili-devamlı vb. gibi.

Küçük ölçekle alınmış bir render sonucunda bazı ayrıntılar kaybolur gider, alınan yakın görüntülerle bunu önleriz.

Alınan VRML (*.wrl) formatı, muhteşem rendırlar veya animasyonlar için kullanılır. Bu aşamada ben cinema 4d yi tercih ediyorum. Çünkü kullanabileceğiniz sayısız hazır modellemeleri barındırır bünyesinde ve tabi ki materyalları veya malzemeleri de diyebilirim. Örneğin: tasarladığınız üç boyutlu(3D) mimari bir çalışmanın içini baştan sona donatabilir ve aynı zamanda dış mekânı düzenleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için:  Boyutların Gelişimi ve Üç Boyutlu Uzay (3D)

Bu kadar önemli ve zor bir konuyu, böyle kısa bir yazı ile aydınlatmanın mümkün olmadığını biliyorum. İlerleyen konularda sizler ile resimli ve daha ayrıntılı hatta videolu anlatımlar paylaşacağım.

Bir Cevap Yazın